Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С тази вода НЕ трябва да поливате саксийните си растения

07 юни 2022, 14:00 часа

Живите цветя са много красив вариант, а освен това и благоприятстват въздуха вкъщи. Те създават по-уютна атмосфера, но не всеки успява да задържи в добро състояние цветята си. Всъщност е необходимо да имаме известни познания за цветето, което избираме да купим за дома си. Ето няколко полезни съвета за поддържането на растенията у дома.

За азалия

Това красиво растение трябва да пазите от варовиковата вода, да го поставите на светло, но хладно помещение, тъй като не обича много горещините. Поливането става, като налеете вода до горния ръб на саксията до 2 пъти в седмицата. Използвайте вода от филтър за целта. След като приключи периодът на цъфтене, подрежете краищата до 5 см. Ако решите, може да я заровите и в градината след известно време.

6 цветя, които ще парфюмират дома ви

За алое вера

Това лечебно растение е необходимо във всеки дом според нас. То обаче няма нужда от прекалено поливане, тъй като е със слаби корени и може лесно да загние. Поливането веднъж в седмицата е напълно достатъчно. А дори и да не умеете да се грижите много за растенията си, алое верата може да оцелее месеци наред без поливане, но тогава ще забележите намаляване на листата му. 

За финикова палма

Финиковата палма е сред най-избираните растения за дома и двора. Всеки може да си я засади вкъщи и само благодарение на костилка от фурма. Расте много бързо, в почва от чимовка, торф, стърготини и пясък. Обича да е напоена с вода, така че особено през летните месеци е необходимо да я поливате и напръсквате с вода ежедневно - сутринта или надвечер. Издържа на много високи температури и е добре ежегодно да я пресаждате в по-голяма саксия.

Саксийни цветя, които са лесни за отглеждане

Кои растения уврежда водата от чешмата?

Чешмяната вода не е подходяща за някои растения, сред които се нареждат орхидея, папрат, камелия, бромелия, портокалово дърво, гардения, брунфензия, както и някои насекомоядни растения. Трик, който много опитни цветари използват, е да събират в бидони или по-големи съдове дъждовната вода и след това с нея да поливат цветята си. Например тропичните и субтропичните растения обичат много дъждовната вода. За да избегнат твърдостта на чешмяната вода, много от цветарите също така преваряват водата или я оставят да престои преди да полеят цветята си с нея. Други минават водата през найлонов чорап с глина, за да я омекотят. Добра алтернатива е и водата от филтър, но ако имате повече растения това може да ви отнеме и повече време.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес